Mlieko na školách. Pijú ho aj vaše deti?

Na viacerých školách majú deti k dispozícii mliečny automat alebo možnosť zakúpiť si mliečnu desiatu. Myšlienka je to dobrá, ale naozaj deti mlieko pijú?

06.10.2015 10:27
Mlieko na školách je rozšírené vo viacerých... Foto:
Mlieko na školách je rozšírené vo viacerých krajinách sveta.
debata (4)

Mlieko a mliečne produkty sú podľa odborníkov na výživu základnou súčasťou jedálnička detí, ktoré rastú a vyvíjajú sa. Dôležitosť mlieka na školách a jeho vplyv na detský organizmus nám pripomína aj 30.september, ktorý je označovaný ako Svetový deň mlieka na školách.

Spýtali sme sa rodičov, či ich deti na škole využívajú mliečnu desiatu.

„U nás na škole majú deti mliečnu desiatu, ale nie z automatu. Pani kuchárky im pripravujú k nátierkam kakao, mlieko, bielu kávu. Keď nemajú pečivo s nátierkou, tak majú jogurty alebo rôzne tvarohové či smotanové dezerty. Ja som s ponukou spokojná a nemusím ráno rozmýšľať, čo deťom spraviť na desiatu. Za tú sumu by som aj tak nič výživné nespravila,“ hovorí mama Petra, ktorej dvojičky Adamko a Andrejko chodia do druhej triedy.

Zuzka je mamou troch detí Paulínky (12), Mišky (9) a Tomáša (7). S ponukou v škole vôbec nie je spokojná. „V našej škole nemáme možnosť zakúpiť deťom desiatu, ktorá by bola pripravovaná v školskej jedálni. V škole sa nenachádza ani mliečny automat, ktorý by bol aspoň malou náhradou. V priestoroch školy však majú bufet. S jeho ponukou ale vôbec nie som spokojná. Predávajú v ňom totiž predražené sýtené limonády a bagety s dobou spotreby takmer mesiac. A tak mi nezostáva iné iba deťom robiť desiatu sama. Zvyčajne však majú pečivo s jogurtom alebo domácu nátierku či šunku.“

Štyridsaťročný Martin, otec dvoch školopovinných detí nie je veľmi zástancom mliečnych automatov. „Moje deti pijú mlieko doma, hoc v škole majú mliečny automat. Mlieko v ňom je však drahšie a hlavne veľmi studené. Kedysi dokonca ani nebol výber či chcú deti mlieko ochutené alebo neochutené. Preto im sa desiatu dávame zvyčajne ovocie, zeleninu alebo pečivo. A zatiaľ to ani neplánujeme meniť.“

Sandra je mamou 9-ročnej Laury a s ponukou mliečnej desiaty na škole je spokojná. „Na našej základnej škole je mliečny automat, kde si deti môžu zakúpiť pomocou karty krabicové mlieko. Moja dcéra má rada jahodové. Výhodou je, že dieťaťu nedávam peniaze priamo do ruky a viem, že si za kredit na karte naozaj kúpi zdravú desiatu a nie sladkosti v bufete. U nás mliečnu desiatu využívajú takmer všetky deti v triede, s výnimkou alergikov.“