Maturita v pohode: Ako si poradiť so slovenčinou

Maturita je veľká vec a treba sa na ňu dobre pripraviť. Napokon je to prvýkrát, čo človek skladá takú vážnu skúšku. Niekomu však jazyky nevoňajú, ani ten vlastný. Nič to, aj tak sa to dá zvládnuť.

študentka, škola, učenie, maturita
Ilustračné foto.
Autor:

Maturita je veľká vec a treba sa na ňu dobre pripraviť. Napokon je to prvýkrát, čo človek skladá takú vážnu skúšku. Niekomu však jazyky nevoňajú, ani ten vlastný. Nič to, aj tak sa to dá zvládnuť.

Po slovensky predsa hovoríme a píšeme každý deň, veď napokon pre väčšinu z nás je to rodný jazyk. Lenže tak ako doma vyzerá každá izba inak, aj jazyk má veľa rôznych podôb a navyše sa stále mení. Tu niečo pribudne, tam čosi ako nepotrebné či zabudnuté zmizne. Inak komunikujeme s priateľmi, inak v rodine a inak s oficiálnymi autoritami. Na všetko sme trénovaní odmala, tak žiadny problém. Lenže zrazu sa od nás chce, aby sme zo seba vydolovali naraz všetko – ypsilony, skloňovanie, literárne vedomosti a ešte to všetko k sebe pekne utľapkali, aby to bolo na úrovni. No aj tak sa to dá zvládnuť. A aby to bolo ľahšie, prichádzame s prílohou o slovenčine, v ktorej nájdete užitočné a praktické rady.

Maturita zo slovenčiny má tri časti – dve písomné a ústnu skúšku. Pri písaní testu si treba dať pozor na zadanie otázok, čítať ich pozorne, aby ste neodpovedali na iné, ako sa pýtajú. Zostavovatelia s obľubou využívajú záporne postavené otázky (čo nie je v ukážke?/čo nevyplýva z textu?).

Ďalším kameňom úrazu môže byť obyčajná logika. Napríklad vo vlaňajšom teste sa objavila otázka: Písanie „y“ v koncovke slova sokoly zdôvodňujeme tým, že (A) spoluhláska „l“ patrí medzi obojaké spoluhlásky. (B) v jednotnom čísle sa skloňuje podľa vzoru chlap. © v množnom čísle sa skloňuje podľa vzoru dub. (D) skloňuje sa ako pomnožné podstatné meno. Hoci prvé tri výroky sú samy osebe pravdivé, na otázku odpovedá iba jeden. Správna odpoveď je teda C. „Takým otázkam hovorím pred žiakmi malé pravdy a veľká pravda, tá väčšia menšie prebije,“ vysvetľuje Terézia Hlobeňová, učiteľka slovenčiny. Tak to napokon chodí aj v živote.

Čítajte viac

„Pri písaní slohu sa stáva, že téma neladí so žánrom, ktorý jej určili,“ vravia mnohí slovenčinári. Povedzme „Dnes mám rande so svojím mestom“ je super téma na opis, ale malo to byť rozprávanie. „Jeden deň bez zlozvyku“ by bola krásna úvaha, keby to nemal byť diskusný príspevok. Nemožno sa však odkloniť od témy ani od žánru, ale kto zvláda viac žánrov, lepšie volí blízku tému. Z ôsmich žánrov sú na výber vždy len štyri. Čo tak „Môj život onlajn“ ako rozprávanie? Lenže je slovo „onlajn“ správne? Čítajte ďalej, dozviete sa viac!

O horúcej kaši

Niekto je presvedčený, že na slovenčinu „nemá bunky“. Občas mu ujde skloňovanie, nevie, či by si Štúr mohol dať pohár vína povedzme s Kollárom, koho si napokon vzala Anička Jurkovičová ani či Švantner mohol čítať Kafku, a najradšej by to všetko hejtovali, len ako sa to píše po slovensky? Aj tak to pôjde. Že ako? Dobrá rada nad zlato. A ja mám hneď dve.

Tá prvá je trénovať. Tak ako príklad nevyrátaš, keď si predtým neskúšal aspoň desať podobných, ani test nenapíšeš, ak nemáš ani tušenia, čo to slovo znamená. Ako vlani, keď sa pýtali, akým slovom nemožno nahradiť výraz „richtár brble“. Huhne? Bľaboce? Mrmle? Alebo trepe? Nielenže je otázka postavená záporne, treba čítať pozorne, inak môžeš odpovedať opačne. Takto však treba vylúčiť všetky synonymá. Kto už dnes tak hovorí? Teda okrem starých a spisovateľov (prípadne starých spisovateľov). A už sme pri tom, trafili sme klinec po hlavičke! Trénovať slovenčinu treba čítaním. Čím viac čítaš, tým viac slov sa ti dostane do očí, uší, a napokon aj na jazyk. Ochutnávaš, po troške.

A keď sme pri slohu, tak sem s druhou radou! A tá je: z citu si sprav niť. Vyber si tému, kde sa v tebe niečo pohne, a načri do spomienok, snov, a plánov. Ako voňajú babkine koláče, akú farbu má hmla nad mestom, kto sedí v lavici, keď mám prezentáciu? Daj sa viesť. Musíš však dodržať žáner, predpísanú formu. Je ako hrniec, niekto varí v menšom, iný vo veľkom, ale nevar kašu na panvici! A ak to aj nebude také dobré, žiadna kaša sa neje taká horúca, ako sa navarí. Tak veľa šťastia, maturanti!

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
maturita, maturant

Otestujte sa: Ktoré slová či vety sú napísané správne?

13.03.2017 15:25

Maturantov čaká prvá skúška - písomné testy, aj zo slovenského jazyka. Pravda priniesla viacero článkov o slohu aj najčastejších gramatických chybách, je čas sa otestovať.

MTF STU v Trnave

Vyberte si MTF STU v Trnave

10.03.2017 08:00

Vraví sa, že najlepšia investícia je investícia do vzdelania

trieda, žiaci

Nielen pre maturantov: Najčastejšie omyly pri používaní slovenčiny

10.03.2017 07:00

Pripravili sme pre vás prehľad o tom, ako správne písať cudzie slová, ako skloňovať slová, pri ktorých to môže byť často problematické, a mnoho ďalších pravidiel slovenčiny.

Basketbalový klub Petržalka

Basketbalový klub Petržalka

23.03.2017 00:26

BK Petržalka - OZ, cieľom klubu je viesť deti a mládež k pravidelnému športu. Máme cca 60 dievčat, vek 8-16 rokov v mládežníckych družstvách a prípravkách v Petržalke

Tobias Ellwood

Londýn má nového hrdinu. Britský politik zachraňoval zraneného policajta

22.03.2017 21:32

Britský tajomník pre záležitosti Blízkeho východu Tobias Ellwood zasahoval pri záchrane zraneného policajta.

Rex Tillerson

USA vyzvali spojencov na zintenzívnenie boja proti IS

22.03.2017 21:17

Tillerson vyzval členov medzinárodnej koalície, ktorá bojuje proti IS na území Iraku a Sýrie, aby vo vyššej miere prispeli k úsiliu o porazenie tejto skupiny.

Útok v Londýne,

Svet reaguje na útok v Londýne: Terorizmus je absolútne zlo

22.03.2017 20:04

Poprední svetoví politici vyjadrili, po zrejmom teroristickom útoku v Londýne, Británii podporu a solidaritu.