pripravte deti do školy

Pri písaní maturitného testu študenti často robia zbytočné chyby. Prinášame tie najčastejšie chyby, ktorým sa určite treba vyhnúť.

Študent skladá maturitnú skúšku zo slovenčiny písomne aj ústne. Písomne sa maturuje formou testu a slohu.

Maturita je veľká vec a treba sa na ňu dobre pripraviť. Napokon je to prvýkrát, čo človek skladá takú vážnu skúšku. Niekomu jazyky nevoňajú, ani ten vlastný.

Univerzita Yale

Čo vás naučila vaša alma mater? Otestujte sa z latinských výrazov!

25.10.2016 06:00

Aj keď sa latinčina na školách už neučí, množstvo výrazov a skratiek sa aj v bežnej komunikácii stále používa. Vyskúšate, ktoré z nich poznáte a ktorým nerozumiete?

kuliferdo - zrakové vnímanie

Máte dieťa s poruchami učenia? Dá sa mu pomôcť

21.10.2016 16:18

Často počujeme o poruchách, ktoré sa začínajú predponou „dys-“.Znamená nedokonalosť alebo narušenie, teda neschopnosť či obťažnosť osvojiť si určité školské zručnosti.

Doma u učiteľa ide učenie cudzieho jazyka rýchlejšie

Je moje dieťa naozaj pomalé a má problém s učením?

10.10.2016 06:00

Máte doma školáka, ktorému trvá príprava do školy o čosi dlhšie? Nebojte sa, nie ste výnimkou. Rodičov, ktorých trápia podobné problémy, je omnoho viac.

škola, deti, učenie, test, písomka, písanie, školstvo, lavica, trieda, úlohy

Otestujte sa! A nepodceňte prípravu piatakov na Testovanie 5

06.10.2016 06:00

Začal sa nový školský rok a do testovania piatakov na ZŠ z matematiky, slovenského jazyka a literatúry zostávajú necelé 2 mesiace. Vyskúšajte si niektoré otázky.

male skoly, riaditelka, sklene teplice

Sú deti len čísla alebo osobnosti?

28.09.2016 07:00

Základná škola v Sklených Tepliciach už nie je najmenšou školou na Slovensku. Z troch žiakov sa vyhupla na desiatich! Z pohľadu ekonómov je to jasná strata.

Dajte deti na šport, nedovoľte im nudiť sa

Neviete sa rozhodnúť, ktoré krúžky by malo dieťa navštevovať?

21.09.2016 06:00

Vyberať krúžky pre svoje školopovinné dieťa nemusí byť vždy jednoduché. Rozhodnúť sa správne a najmä rýchlo môže byť frustrujúce nielen pre rodiča.

dieťa, škola, učenie

Domáce vzdelávanie – alternatíva aj pre vás?

20.09.2016 06:00

V súčasnosti je domáce vzdelávanie bežným štandardom v mnohých krajinách; napr. v USA sa doma vzdeláva dva milióny detí, vo Francúzsku 70-tisíc, v Česku asi tisíc. Ako je na tom Slovensko?

šikana, škola, plač, dievča

Zmeniť školu šikanovanému dieťaťu nemusí pomôcť, hovorí psychologička

16.09.2016 07:00

Kyberšikanovanie sa dostupnosťou internetu stáva problémom, na ktorý nie vždy vedia dospelí reagovať. Psychologička Jarmila Tomková hovorí o prevencii aj pomoci.

sikanovanie

Kyberšikanovanie je problém, môže zasiahnuť každého

14.09.2016 11:00

Obeťou kyberšikanovania sa môže dnes stať ktokoľvek. Dôležité je nájsť pomoc a vystúpiť z tieňa obete. Nemenej dôležitá je prevencia. Najlepšie z úst niekoho, kto si tým prešiel a dnes je úspešný.

dieťa, plyšák, posteľ, choroba

Aj imunita potrebuje prejsť "školou infekcií"

08.09.2016 06:00

Nástup do detského kolektívu automaticky znamená vyšší výskyt infekcií. Do istej miery je to prirodzené.

prezuvky, nepoužívať

Viete kúpiť vášmu dieťaťu správne prezuvky do školy?

06.09.2016 06:00

Nákup prezuviek nemusí byť taký jednoduchý, ako sa zdá. Rodičia neraz zvažujú viac cenu ako kvalitu. Na čo všetko si treba pri ich nakupovaní dať pozor a podľa čoho ich vybrať?

školská taška, aktovka, žiak, škola

Máte doma školáka? Pripravte sa na väčšie výdavky

05.09.2016 13:04

Deti práve zasadli do školských lavíc. Nákupy a výdavky sa pomôckami zďaleka nekončia. S nástupom do školy súvisia aj ďalšie „útoky“ na peňaženku. Ako to zvládnuť aj po finančnej stránke?

škola žiaci, prváci, trieda, vyučovanie,

Škola volá: Trieda chorá?

03.09.2016 06:00

Prinášame vám niekoľko rád a tipov, čo môže školákovi pomôcť zostať zdravým počas školského roka.

školská taška

Rodičia by mali venovať pozornosť aktovkám, jedlu aj šikane

02.09.2016 12:16

Spomedzi všetkých školských pomôcok by rodičia mali venovať najväčšiu pozornosť školskej taške. Jej výber a spôsob nosenia môže deťom spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti.

deti, pohyb, šport, škola

Ako v zdraví prežiť školský rok

02.09.2016 06:00

Po začiatku školského roka sa v každej rodine so školákmi začne boj o čas, logistické plánovanie dopravy do školy, na krúžky a domov. Rodičia uvažujú, ako všetko najlepšie zorganizovať.

žiak, prvák, ľavák

Sú ľaváci ľaví?

01.09.2016 06:00

Chybný úchop môže zapríčiniť bolestivosť ruky pri písaní, jej únavu, vedie ku škaredému písmu, ale aj stresuje malého školáka. A platí to pre ľavákov aj pravákov.

spánok, čas, dieťa, budík

Nervózne dieťa, môže za to aj zlý spánok

31.08.2016 06:00

Ak je váš školák cez deň nepozorný, nesústredený, podráždený či hyperaktívny a nevie, čo so sebou, na príčine môže byť aj nedostatok kvalitného spánku.

beijing, peking, cina

Test vedomostí: Čo všetko viete o Ázii?

31.08.2016 06:00

Viete, ktorý je najvýchodnejší bod Ázie? Ktorý štáto tohto kontinentu má najviac susedov? A ktorý jediný zasahuje na južnú pologuľu? Poďte vyskúšať vedomosti o najväčšom kontinente sveta!

korčule, dieťa rana, šport, poistenie

Dieťa v škole môže prísť k úrazu

30.08.2016 06:00

September a začiatok školy prinášajú rodinám nové výdavky. Učebné pomôcky, poplatky škole, oblečenie, topánky i školský batoh. Na niektorých výdavkoch sa dá ušetriť, na iných sa to nevyplatí.

technológie, digitalizácia

Technológie predbehli vo vývoji výučbu

28.08.2016 06:00

Americko-český odborník, primár neurológie MUDr. Martin Jan Stránský vysvetlil, aké sú pozitíva a negatíva zavádzania nových technológií do procesu vzdelávania z pohľadu lekára.