Čo si pamätáte zo základnej školy? Otestujte sa z literatúry

Ako sa volala Hájnikova žena? Kto napísal román Jana Eyrová? Aké rýmy poznáte? Vyskúšajte test z učiva literárnej výchovy!

17.08.2014 19:40
debata (2)

Ešte dva týždne a prázdniny sa skončia. Mnohých z vás sa už netýkajú, do školy nechodíte. Možno máte doma školopovinné deti a občas im nahliadnete do učebníc. Je pre vás učivo v nich veľkou neznámou?

Pravda.sk pripravila sériu testov vedomostí, ktoré by mal vedieť každý žiak, opúšťajúci základnú školu. Čo všetko si pamätáte vy? Skúste odpovedať na 10 otázok z literatúry bez ohľadu na to, či ste základnú školu skončili pred desiatimi, alebo päťdesiatimi rokmi.

Otestujte svoje vedomosti z literárnej výchovy!

Na koľko z desiatky otázok budete vedieť správnu odpoveď?

1. Júlia z divadelnej hry anglického dramatika Williama Shakespeara bola z rodiny

2. Na Kráľovej holi // jasná vatra svieti // okolo tej vatry // dvanásť hôrnych detí. // Hoj, švarná to junač, // ako jeden, všetci: // valaška im v pästi, // karabín na pleci... //Tieto verše napísal:

3. Nevinne odsúdený, ktorého osudom Viktor Hugo v románe Bedári venoval najviac pozornosti, sa volal

4. Satirická báseň je

5. Jozef Gregor Tajovský nenapísal

6. Tragédia je najstarší dramatický žáner. Klasická tragédia má záväznú kompozíciu a jej poradie je

7. Ľudo Zúbek napísal román Jar Adely Ostrolúckej, ktorá bola láskou

8. Keď nastáva zvuková zhoda slabík na konci prvého a štvrtého verša, druhého a tretieho verša (abba), vzniká

9. Hájnikova žena z diela Pavla Orságha Hviezdoslava sa volala

10. Román Jana Eyrová napísala