Do tretice slovenčina. Otestujte sa z úloh pre deviatakov!

To všetko, na čo sa pýtame v nasledujúcom teste zo slovenského jazyka, by ste mali vedieť po absolvovaní deviatej triedy. Koľko si však z učiva základnej školy pamätáte?

29.08.2014 06:00
debata (5)
Pätminutovky zo slovenského jazyka pre 7. až 9... Foto: vydavateľstvo Príroda
Pätminutovky zo slovenského jazyka pre 7. až 9 ročník základnych škôl Pätminutovky zo slovenského jazyka pre 7. až 9 ročník základnych škôl.

Už siedmacky test vás, aspoň podľa ohlasov, ktoré sme do redakcie dostali, potrápil. Test pre žiakov ôsmeho ročníka bol o niečo ľahší. Nasleduje posledný, testujúci vedomosti žiaka deviatej triedy. Poradíte si s ním?

Test, ktorý sme použili, vyšiel v knižke cvičení a úloh s názvom Päťminútovky zo slovenského jazyka pre 7. až. 9. ročník základných škôl. Jeho autorkou je učiteľka slovenského jazyka a literatúry Terézia Lampartová.

Či ste test zvládli bezchybne alebo nie, pochváľte sa výsledkom svojim priateľom na facebooku – aby ste zistili, kto je na tom s vedomosťami lepšie.

Knižku Päťminútovky zo slovenského jazyka pre 7. až. 9. ročník základných škôl vydalo vydavateľstvo PRÍRODA.

Otestujte svoje vedomosti zo slovenského jazyka (3)

Tretí test zo slovenského jazyka, tentoraz určený žiakom 9. ročníka.

1. Kam doplníš i, y, i, y?

2. V ktorom riadku doplníš len ä?

3. Vyber možnosť, kde sú len štylisticky bezpríznakové slová.

4. Nájdi, ktorá skupina slov obsahuje rovnaký slovný druh.

5. Označ skupinu slov, ktorá sa neskloňuje podľa rovnakého vzoru.

6. Ktorá veta neobsahuje sloveso v trpnom rode?

7. Nájdi vetu s príslovkou.

8. Ktoré predložkové spojenie nie je správne?

9. V ktorej vete má byť čiarka?

10. Označ vetu, v ktorej sa nenachádza nezhodný prívlastok.

11. Ktorá z viet je jednočlenná slovesná?

12. Čo je morfológia?