Martin Pyco Rausch: Rozhodol som sa mať dobré známky

Do škôlky známy moderátor nikdy nechodil a zápis do školy ho veľmi nenadchol.

01.09.2014 06:00
Martin Pyco Rausch Foto: ,
Moderátor Martin Pyco Rausch.
debata (1)

„Dlhšie som si zvykal na nové pravidlá, príkazy, zákazy a všeobecne som vtedy mal pocit, ktorý som dokázal opísať až v dospelosti: Prišiel som o akúsi detskú slobodu,“ skonštatoval moderátor.

Keďže má starších súrodencov, ani on sa nevyhol „dedeniu“. „Pri väčšej rodine s malým rozpočtom vždy niečo podedíte,“ povedal muž, ktorý je zo štyroch detí, pričom má dvoch starších súrodencov. Dedil od nich najmä triky a vedomosti. „Ak ste roky prítomní pri tom, ako sa trápi staršia sestra a brat pri učení, nalepí sa to na vás,“ skonštatoval.

Zo základnej školy si Pyco najčastejšie spomenie na triednu učiteľku Elenu Smolákovú. Inak bol Martin Rausch jednotkár, ktorý nad učením trávil minimum času. „U nás doma platilo: Kto má dobré známky, ten má viac voľna. A tak som sa rozhodol mať podľa možnosti dobré známky.“

Prvý september, dnes už vlastne druhý. Má moderátor nejaké pocity ešte dnes, dávno po škole? Teší sa, že už nie je školák, alebo naopak, v dobrom závidí deťom ich bezstarostný život? „Bezstarostný život školákom rozhodne nezávidím, pretože ako školák som bol presvedčený o tom, že ho majú práve dospelí. A dnes viem, že ho má ten, kto si ho tak nastaví v hlave. A nemali by sme si zbytočne namýšľať, že všetci školáci neradi chodia do školy. Práve naopak.“