Vzdelávacie poukazy. Pomôžu deťom a rodičom?

Vzdelávacie poukazy by mali byť pomocou pre rodičov, ale i vzdelávacie inštitúcie, no najmä pre deti, aby mali možnosť namiesto počítača, televízie či mobilu naučiť sa niečo nové a zaujímavé či si zašportovať. Je to však naozaj tak?

09.10.2015 14:55
tenis, chlapec, dieťa Foto:
Ilustračné foto.

Vzdelávacie poukazy rodičia uplatňujú v niektorom vzdelávacom zariadení (Centre voľného času, Základnej umeleckej škole a podobne. V niektorých školách sa ním dá uhradiť časť či celý záujmový krúžok na základnej či strednej škole. Jeho hodnota je 3 €/ mesiac, čo predstavuje 30 € ročne. Čo na to hovorí zákon? Vzdelávací poukaz podľa zákona č.597/2003 Z.z. „reprezentuje osobitný ročný príspevok štátu na záujmové vzdelávanie pre jedného žiaka základnej školy alebo strednej školy“.

Pozor! Nie všetky vzdelávacie inštitúcie akceptujú tieto poukazy. Navyše, o tom čo všetko môžete nimi zaplatiť (školné, pomôcky a pod.) rozhoduje zriaďovateľ. Preto, ak ste sa rozhodli pre niektorý z krúžkov a chcete využiť tieto poukazy, informujte sa o spôsobe použitia priamo vedenia.

Keďže tieto poukazy fungujú už roky, spýtali sme sa rodičov či ich využívajú.

Hana (34), dcéra Monika (10)
„Dcéra tiež dostala vzdelávací poukaz. Keďže som ju prihlásila do ZUŠ predpokladala som, že ním uhradím časť školného. V tej našej to však takto nefunguje. Vzdelávací poukaz síce príjmu, ale nie je možné ním uhradiť školné. Peniaze z neho sa použijú najmä na nákup nástrojov, výtvarných pomôcok, žineniek a podobne. Bola som síce sklamaná, ale dcéra sa tam veľmi tešila, tak som poukaz odovzdala.“

Petra (38), syn Milan (6) a Ondrej (11)
„Ja som sa tešila, že ten poukaz je vlastne ako šek na zaplatenie krúžkov, ZUŠ a tak, ale v podstate je pre rodiča absolútne bezcenný. Aspoň teda v našom okolí sa na vyplatenie časti školného použiť nedá. Nakoniec sme ho použili pri mladšom synovi do školského klubu a staršom na krúžok karate. Ale vlastne ani neviem, na čo budú tieto peniaze použité. Na pomôcky? Netuším. Ja ako rodič v tom výhodu nevidím.“

Martina (40), dcéra Mariana (10)
„Dcéra navštevuje v ZUŠ hru na klavír a v škole chodí na tanečný krúžok, ktorý vedie ich triedna učiteľka. V ZUŠ sa vzdelávací poukaz nedal vôbec využiť. Neakceptovali ho ani na školné ani na pomôcky. A tak sme ho využili v škole, kde s vzdelávacím poukazom mesačné školné stojí 5 € a s ním nás vychádza 2 €. Nie je to žiadna výhra, ale aspoň niečo. Mne sa nepáči tá nejednotnosť vo využití vzdelávacích poukazov. Niekde ich berú, inde nie…“