V detskej izbe školáka nesmie chýbať priestor na učenie

Školy o pár dní otvárajú svoje brány. Žiakom zostáva ešte niekoľko dní oddychu, rodičov však príchod nového školského roka zamestnáva už teraz. Treba pripraviť školskú aktovku, nakúpiť všetky potrebné pomôcky do školy, nové zošity, oblečenie, topánky, prezuvky. Je toho skutočne veľa.

24.08.2017 09:45
škola, žiak, domáce úlohy Foto:
Pracovný kútik ma dieťaťu poskytovať dostatok denného svetla.

Príprava školských vecí je nevyhnutná, rovnako dôležité je však aj prostredie doma, kde sa bude školák pripravovať a robiť si domáce úlohy, projekty a zadania. Miesto, kde si môže v pokoji prečítať učivo na ďalšiu hodinu alebo preštudovať si potrebné materiály do školy. V prípade, že máte domá školáka – budúceho prváka, treba myslieť na zariadenie detskej izby a prípravy kútika, kde sa môže venovať školským úlohám. Tu treba myslieť na to, že dieťa už nebude izbu využívať len na hru tak, ako to bolo doteraz.

Prváčika čakajú veľké zmeny a to isté platí aj doma. O to viac bude potrebovať svoj kútik a je veľmi dôležité túto prípravu nepodceniť. To, ako začnete pristupovať k učeniu od prvého ročníka, bude odzrkadlovať jeho prístup k učeniu aj neskôr. Preto hrá dôležitú úlohu aj vhodné, podnetné, čisté a príjemné prostredie.

„Pre dieťa je veľmi dôležité, aby malo vytvorený vlastný priestor na učenie či prípravu do školy. Je to jeho územie, kde sa môže koncentrovať na štúdium. Mal by to byť priestor, kde má dieťa pokoj a je bez väčších rušivých vplyvov. Ak také miesto doma nemá, je takmer nemožné očakávať dobré školské výsledky,“ vysvetľuje školská psychologička Kornélia Ďuríková.

Hra, domáce úlohy a spánok

Ak aj nemáte dostatok financií na prestavbu izby alebo na jej zásadné zmeny, porozmýšľajte nad tým, ako čo najefektívnejšie rozdeliť miestnosť na tri časti. Detská izba by tak mala mať vyhradenú svoju časť na spanie, na hranie a na učenie. Prečo je potrebné mať takto rozdelený priestor? V časti, kde sa bude učiť, ho nebude nič rozptyľovať, v hracej časti sa zas môže vyšantiť a oddelená spiaca časť mu zabezpečí kvalitný a pokojný spánok.

Alfou a omegou pracovného kútika je písací stôl a kvalitná stolička. Netreba zabúdať aj na dostatok úložného priestoru, ten bude školák potrebovať na to, aby si mohol porozdeľovať jednotlivé učebnice, zošity a pomôcky do školy. Ak má vytvorený dostatočný priestor, dokáže si potom udržať poriadok vo veciach a ľahšie si bude vedieť veci zorganizovať. Učebnice pohodené kdesi v rohu izby nevyzerajú dobre, pokrčené zošity tiež nie sú práve najlepšia vizitka žiaka. Určite sa však nemajú miešať hračky s knihami a pomôckami. Tie patria do inej časti izby.

Výber stoličky a stola

Pri výbere stola a stoličky zbytočne nešetrite. Ak vás už aj držia financie, tak si radšej premyslite taký nábytok, ktorý viete využiť niekoľko rokov, ako dieťa bude rásť. Variabilný nábytok, do ktorého na začiatku investujete, vám tak vydrží oveľa dlhšie. Potom už len zostáva správne nastaviť výšku a sklon nábytku, napríklad príliš nízky stôl môže viesť k tomu, že dieťa sa začne neprimerane hrbiť.

Polohovateľnú stoličku treba nastaviť tak, aby mal školák predlaktie pohodlne opreté o stôl. Odborníci stále hovoria o pravých uhloch či už pri rukách alebo nohách. Dieťa by malo dočiahnuť nohami na zem celým chodidlom, chrbtom by sa malo opierať o operadlo stoličky do úrovne lopatiek.

Stôl nedávajte do tmavého kúta, dieťa musí mať pri učení dobré svetlo a najideálnejšie je práve to denné. Na stôl umiestnite aj menšiu lampu, ktorú školák využije najmä počas zimných večerov, keď sa rýchlo zotmie. Okrem dobrého svetla je dôležité udržiavať v pracovnom kútiku čistotu a poriadok. Na stole by nemalo byť zbytočne veľa vecí, pokrčených papierov a rôznych predmetov, aby nebránili k správnemu držaniu tela pri písaní či čítaní. Dieťa sa v čistom prostredí dokáže lepšie sústrediť na to, čo robí. Nezabúdajte miesto tiež často vetrať.

Pri zariaďovaní pracovného kútika si zavolajte na pomoc aj dieťa.

Spoločne so školákom si vyberte nádoby a boxy na pomôcky a perá. Nezabudnite aj na farby, ktoré toto miesto oživia a dieťa sa tak v ňom bude cítiť lepšie. Ak nájdete miesto na nástenku, určite ju do tohto pracovného kútika zakomponujte. Dieťa si tam môže pripnúť dôležité termíny a odkazy do školy a tiež rôzne kresby, výkresy a to, čo vytvorí.

Ak to miesto dovolí, investujte aj do malej tabule. Tu si môže budúci prvák precvičovať písmo ako v škole. A pri kúpe kried nezabudnite pribaliť do košíka aj farebné. Určite sa im malý školák poteší.