Začala sa škola. Deti v nej môžu získať okrem nových kamarátov aj vši

04.09.2018 09:51
dieťa - škola - vši - problém
Je úlohou rodičov nájsť si pár minút času a prezrieť vlasy svojich ratolestí. Autor:

Zavšivenie, odborne nazývané pedikulóza, sa v posledných rokoch vyskytuje čoraz častejšie. Je to dôsledok toho, že tieto parazity sa stali odolnými voči prípravkom, ktoré používame.

Je to dôsledok toho, že tieto parazity sa stali odolnými voči prípravkom, ktoré používame. Ich sezóna sa pravidelne opakuje na začiatku školského roka, najmä u mladších detí.

„Na začiatku školského roka odporúčam najmä nepodceniť prevenciu. Denne kontrolovať vlasy a pri náleze, okamžité a dôsledné ošetrenie. A vhodné je aj použiť preventívny sprej, ktorý sa dá kúpiť v lekárni bez predpisu“, povedal Marek Macejko, farmaceut Vašej Lekárne.

Voš detská parazituje iba na človeku, k prenosu dochádza priamym kontaktom s iným človekom prípadne predmetom, napríklad použitím rovnakého hrebeňa či čiapky. Prvým príznakom je silné svrbenie vo vlasoch, nasleduje samotný nález vší prípadne hníd (vajíčok prichytených na vlasoch, ktoré vyzerajú ako drobné svetlé bodky).

Aj keď pedikulóza nie je závažný zdravotný problém, spôsobuje značný stres a nepríjemný pocit zahanbenia pre deti, ale aj ich rodičov.

„Na liečbu odporúčame prípravky z lekárne na báze olejov, ktoré vši a hnidy udusia a nevzniká na ne rezistencia. Je možné zakúpiť ich vo forme sprejov alebo šampónov, často spolu s hustým hrebeňom na mechanické odstránenie vší. Liečebnú kúru je potrebné zopakovať po siedmich dňoch“, doplnil Marek Macejko.

Pri výskyte vší sa tiež odporúča zbaviť sa používaných hrebeňov, gumičiek do vlasov, vypranie posteľnej bielizne (nad 60 °C), vyčistenie matracov a gaučov, dôkladné vypranie a vyžehlenie tričiek a šatstva, ktoré boli v kontakte s vlasmi. Taktiež treba skontrolovať celú rodinu a všetky osoby, ktoré prišli do kontaktu s infikovaným.

#vši #škola #prevencia #pedikulóza
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk