Ako reagovať, ak dieťa odmieta školu?

, 30.10.2018 21:00
prvák, škola, kreslenie, písanie,
Rodičia často priamo či nepriamo ovplyvňujú to, ako si dieťa na školu zvykne. Autor:

Má vaše dieťa problémy so školou? Spočiatku sa do školy dieťa tešilo, ale postupne prišli pocity úzkosti, strach až plač. Nadšenie vystriedalo odmietnutie a vy už neviete, ako dieťa dobrovoľne dostať do školy.

Niektoré deti odmietajú škôlku alebo školu aj napriek tomu, že zo začiatku sa do tohto prostredia tešili. Rodičia si už sami nevedia poradiť a situácia sa zhoršuje. Poďme sa pozrieť na to, ako môžete svojim deťom pomôcť, aby si zvykli na školskú dochádzku a brali ju ako súčasť svojho života.

Odborníci hovoria, že na začiatok netreba ukazovať váš strach. Dieťa sa bojí, môže mať úzkosť a ak bude vidieť, že vy bojujete so strachom, tak sa jeho obavy len znásobia. Preto sa na začiatok treba upokojiť a riešiť situáciu s chladnou hlavou.

Ak teda vznikol problém s tým, že dieťa definitívne odmieta školu a kolektív, treba zistiť príčinu. Rodičia by v tomto momente mali začať klásť otázky, ale nie násilnou formou. Treba zistiť, či mu vadí konkrétna vec alebo možno nejaká osoba alebo či je tých prekážok viac. Z čoho má v škole strach? Určite neignorujte sťažnosti svojho školáka. Porozmýšľajte, či ste v minulosti nepoužívali nástup do školy ako vyhrážku. Niektorí rodičia sa totiž školou bežne „vyhrážajú“ svojim deťom v tom zmysle, že v škole ich naučia poriadku a disciplíne.

Niekedy sú deti na začiatku pomalšie a majú problémy s chápaním nových poznatkov, získavaním vedomostí. Vášmu dieťaťu môže trvať o niečo dlhšie, kým si učivo navníma. Zaostávanie za učivom môže prirodzene nabudiť u dieťaťa stavy úzkosti, kvôli ktorým nebude chcieť sa vrátiť späť do triedy.

Niektorí psychológovia preto rodičom radia, aby umožnili dieťaťu získať skúsenosti z náročnejších situácii – jemne ho vytiahnite z jeho komfortnej zóny a pracujte s ním. Nebuďte však krutí, ale skôr zhovievaví. Pripravujte dieťa aj na neúspechy, ktoré ho v živote stretnú. Dôležitú úlohu tu zohráva pochvala, tou nešetrite – niekedy treba dieťa trošku „postrčiť“, aby si začalo viac veriť.

Porozprávajte sa o zlyhaní. Dieťa by malo pochopiť, že zlyhanie je v živote úplne prirodzené a treba si z neho vždy niečo vziať. Zlyhaním sa človek zdokonaľuje a učí. Netreba sa ho báť, nie je síce príjemné, ale pomáha. Naučte dieťa pochopiť, ako sa môže zo zlyhania poučiť, respektíve byť v niečom lepší.

A aké sú najčastejšie chyby, ktoré môžete pri motivácii dieťaťa, aby sa do školy tešilo, urobiť? Určite medzi ne patrí vyjednávanie a rôzne dohody, sľuby, čo všetko dieťa dostane, ak do školy pôjde. Ďalej je to aj porovnávanie a zahanbovanie – napríklad menovite poukážete, že niektorý zo spolužiakov je lepší, prípadne starší súrodenec nikdy nemal problém so školou a podobne.

Niekedy je nevyhnutná odborná pomoc – obráťte sa na pediatra, psychológa. Porozprávajte sa s odborníkom osamote a možno vám poradí a nebudete ho musieť navštíviť spoločne. Inokedy je zas potrebné, aby ste prišli spolu s dieťaťom a postupne pracovali na vyriešení tohto problému.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#stres v škole #odmietanie školy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku