Komisionálky pre Slovákov žijúcich v zahraničí budú po novom

25.08.2015 14:00

Žiak nebude musieť komisionálne skúšky absolvovať každý rok, bude stačiť, ak ich absolvuje po ukončení deviateho ročníka základnej školy.

Od začiatku školského roka sa zmenia pravidlá pri komisionálnych skúškach pre žiakov, ktorí študujú v zahraničí. Po novom už rodičia a ich deti nebudú musieť cestovať zo zahraničia na každoročné komisionálne skúšky na Slovensko.

Bude stačiť, ak ich žiak absolvuje po ukončení deviateho ročníka základnej školy. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová s tým, že sa tak zjednoduší život stovkám rodín, ktorých deti si plnia povinnú školskú dochádzku v zahraničí.

Zásadná zmena je v tom, že žiak už nebude mať povinnosť vykonať skúšky z vyučovacích predmetov, ktoré určí riaditeľ školy, ale bude mať možnosť ich vykonať na základe žiadosti. V žiadosti žiak uvedie ročníky, za ktoré má robiť komisionálne skúšky.

Nová úprava zároveň nerieši, kedy sa majú skúšky uskutočniť. Na termíne konania sa majú dohodnúť rodičia a škola najneskôr 15 dní pred ich konaním.

#základné školy #komisionálne skúšky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku