S novým školským rokom prichádzajú aj nové termíny

, 26.08.2019 07:00
veda, vedec, škola, študent, tabuľa,...
Ilustračné foto. Autor:

September je predo dvermi a škola volá. Nasledovné termíny si preto nezabudnite poznačiť. Maturanti už napríklad vedia termíny písomných, ale aj ústnych skúšok. Čítajte ďalej.

Napriek tomu, že máme posledné prázdninové dni pred sebou, rodičia už pomaličky rozmýšľajú, čo všetko ich čaká s príchodom nového školského roka. A nielen rodičia, termíny si strážia aj maturanti. Nový školský rok sa začína 1. septembra 2019 a s ním prichádzajú aj dôležité termíny, ktorí s ním súvisia.

Oddýchnutí žiaci zasadnú v pondelok 2. septembra 2019 do školských lavíc, prvý polrok sa končí 31. januára 2020, druhý polrok sa začne 4. februára 2020 a ukončený bude 30. júna 2020. Počas tohto obdobia sa konajú celonárodné testovania a maturantov čakajú aj maturitné skúšky. Ich termíny nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Zopár čísel na začiatok

A koľko dní čaká školákov v laviciach? Podľa ministerstva školstva je to presne 190 dní, čo strávia žiaci v budúcom školskom roku 2019/2020 v škole. Prázdniny si budú môcť užívať 92 dní, ak nerátame víkendy a sviatky.

Aj v tomto školskom roku čaká žiakov Testovanie 5 a Testovanie 9. „Dôležitým termínom pre budúcich piatakov bude v novom školskom roku 20. november 2019, keď sa uskutoční celonárodné Testovanie 5 z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra a maďarský jazyk a literatúra. Zúčastnia sa na ňom všetci žiaci 5. ročníka ZŠ, vrátane žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, okrem žiakov vzdelávaných podľa vzdelávacích programov pre žiakov s mentálnym postihnutím,“ informuje na svojej stránke ministerstvo školstva.

Podľa rezortu tak rovnaké celonárodné testovanie absolvujú aj žiaci 9. ročníka, konkrétne 1. apríla 2020 z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra a 2. apríla 2020 z predmetov slovenský jazyk a slovenská literatúra, ukrajinský jazyk a literatúra. K dispozícii bude aj náhradný termín Testovania 9, ktorý sa uskutoční 15. a 16. apríla 2020.

Ako je to s termínmi maturít?

Svoje vedomosti získané počas stredoškolského štúdia si budú maturanti overovať v dňoch 17. až 20. marca 2020 v rámci externej maturitnej skúšky. Pripravený je aj náhradný termín pre maturantov, ktorí sa z objektívnych dôvodov nezúčastnia na externej maturite od 31. marca do 3. apríla 2020.

Po písomných prídu aj ústne maturity, ktoré študenti absolvujú v máji a júni. „Svoje stredoškolské štúdium ukončia ústnou maturitnou skúškou, ktorej termín určia príslušné odbory školstva okresných úradov v niektorom týždni v termíne od 18. mája do 5. júna 2020,“ hovorí ďalej ministerstvo.

Druhý polrok

Druhý polrok bude v znamení prijímacích skúšok na stredné a vysoké školy, ale rovnako by mali byť v pozore aj rodiča predškolákov.

V druhej polovici školského roka by preto mali sledovať vytipované materské školy, ktoré by mali začať zverejňovať termíny a podmienky prijímania detí. Termíny podávania žiadosti sa zvyčajne zverejňujú vo februári.

Celkový prehľad prázdnin v školskom roku 2019/2020 nájdete TU.