Zmaturovali by ste zo slovenského jazyka? Poďte sa otestovať

Pražiak, Pražák či Pražan? Alebo kto napísal Drak sa vracia? Vedeli by ste správne odpovedať? Urobte si maturitný test 2024. Koľko odpovedí ste mali správne? Podeľte sa s nami o vaše výsledky do komentára.

14.03.2024 06:00
Maturita maturity Foto:
Gymnázium Ladislava Novomeského
debata (17)

Zmaturovali by ste dnes zo slovenského jazyka?

1. V ktorej možnosti je správny prepis číslovky zo slovného spojenia so skupinou 27 žien

2. Kto je autorom diela Drak sa vracia?

3. Pomenuj jednoslovným literárnovedným termínom zvýraznený umelecký prostriedok v nasledujúcej vete. Tak aspoň „usúdila dedina“.

4. Taliančina patrí do rovnakej jazykovej skupiny indoeurópskych jazykov ako

5. Vyber gramaticky a pravopisne správny tvar genitívu plurálu slova kópia.

6. V ktorej možnosti sa nachádza vokalizovaná predložka?

7. Aký je skloňovací vzor zvýrazneného slova v nasledujúcej vete. Dnes predpoludním som v „skriptóriu“ počul…

8. V ktorej možnosti dochádza vo všetkých slovách k znelostnej asimilácii/spodobovaniu?

9. Texty o textoch, fragmentárnosť, prelínanie žánrov a záhada sú znaky typické pre

10. V diele Kým kohút nezaspieva dominujú prvky

11. Názov diela Kým kohút nezaspieva je odkazom na

12. Slovo dodávateľ

13. V ktorej možnosti je gramaticky a pravopisne správny tvar vzťahového prídavného mena?

14. Napíšte gramaticky a pravopisne správne obyvateľské meno mužského obyvateľa Prahy

15. V slovnom spojení : jednu z najroztomilejších stvoričiek sa nachádza

17 debata chyba
Viac na túto tému: #slovenský jazyk