Ako sa efektívne naučiť jazyk aj bez školy?

Prežiť bez cudzieho jazyka na Slovensku v dnešnej dobe sa asi dá len ťažko. Zvlášť, ak túžite po dobre platenej práci a ešte aj zaujímavej.

09.09.2013 10:30
učiť sa, žena s notebookom Foto:
Ilustračné foto.

V prípade, že skutočne nemáte čas venovať sa jazyku – do zahraničia vycestovať nemôžete a učiť sa po nociach z knižiek, to je také pasívne a neviete sa do toho dokopať, existuje ešte jedna možnosť.

Najlepšie je spojiť príjemné s užitočným. „Po anglicky som sa naučila v Austrálii, bývala som rok s Austrálčanmi v dome,“ povedala svoj príbeh s angličtinou 26-ročná Petra. Našťastie, manželský pár, s ktorým bývala, pre to mal pochopenie a pomáhali jej, ako mohli. „Vždy som mala pocit, že naučiť sa jazyk je veľmi ťažké a že ani ja to nebudem mať jednoduché,“ povedala Petra o svojej ceste k plynulej angličtine.

Veru, jednoduché to nebolo. Vyžadovalo to neustálu pozornosť. „Čítala som časopisy a knihy, pozerala filmy a v Austrálii som sa snažila s týmito manželmi čo najviac rozprávať. Podarilo sa mi to,“ povedala. Na jej veľké prekvapenie však, nebolo to navždy. „Keď som sa vrátila na Slovensko, tak som mala pocit, že to celé odchádza. Hlavne, keď som sa obklopila Slovákmi a našla som si prácu, v ktorej som angličtinu vôbec nepotrebovala.“

„Ihneď som pochopila, aké je to s tým jazykom náročné. Že to treba neustále oprašovať a starať sa o to, inak to odchádza,“ spomenula ďalej. „Náhodou sa mi podarilo nakontaktovať na tých ľudí, s ktorými sme bývali spolu v dome a začali sme spolu skypovať. Ich to neobťažovalo. Raz som si volala s jedným, raz s druhým. Okrem iného, veľmi sme si rozumeli, takže to nepovažovali, že ich využívam a ochotne mi vždy vysvetlili, keď som niečo z gramatiky nevedela pochopiť.“

A radí to dnes Petra každému. „Pretože neverím, že jazyk sa dá naučiť z knižiek alebo z televízie. Treba ho poznať z každej stránky a venovať sa mu čo najviac. To nie je ako s bicyklovaním, že sa to naučíte a už nemáte šancu zabudnúť, žiaľ. Stále je čo zlepšovať.“

Viac na túto tému: #cudzí jazyk