Nedeľnou depresiou trpí veľa študentov

, 03.12.2017 15:50
depresia, choroba, zdravie
Je nedeľa poobede a vy máte zlú náladu? Myslíte na to, že zajtra ráno musíte vstávať do školy či práce? Autor:

Snáď všetci školáci sa vždy tešia na deň, kedy nemusia ísť do školy. Víkend, ktorého sa študent nevie dočkať už v pondelok alebo prázdniny či deň voľna? Všetky dôležité dátumy, ktoré sa týkajú prázdnin a dní bez učenia, majú školáci vryté dobre v pamäti.

Určite si aj my dospelí pamätáme na „staré dobré“ časy, keď sme chodili do školy a každý piatok sme sa už tešili na prichádzajúci víkend. S víkendom sa však spájajú aj nepríjemné pocity a to vtedy, keď sa už pomaličky blíži k svojmu koncu. Poznáte to určite aj vy. Nedeľná depresia z toho, že už zajtra sa ide do práce – a tieto isté pocity často majú aj naše deti, školáci. Zlá nálada sa zvykne objaviť už v nedeľu poobede alebo večer.

Čo je to vlastne depresia?

Portál dusevnezdravie.sk hovorí o depresii ako o poruche, ktorá postihuje počas života takmer každého štvrtého človeka. Môže zahŕňať pocity smútku, beznádeje, celkovej únavy, znížené sebahodnotenie a rovnako aj pokles sebavedomia či poruchy spánku, ďalej to môžu byť tiež rôzne prejavy bolesti.

Dnešné deti a mládež trpia úzkosťou a depresiou viac, ako tomu bolo kedysi. Podľa odborníkov to súvisí aj s tým, ako mladí vnímajú svet a tiež aj od požiadaviek, ktoré od dnešných školákov vyžadujeme.

Majú veľa povinností v škole, rovnako veľa povinností majú aj mimo nej – dnes má veľa detí rôzne záujmové krúžky a mimoškolské aktivity a práve víkend by tu mal byť na to, aby počas neho vedeli školáci „zresetovať“ a dobiť si baterky.

Kríza v nedeľu večer?

Nie je to nič neobvyklé, ak sa s pribúdajúcim časom v nedeľu poobede mení aj nálada nejedného študenta. Dá sa prežiť nedeľná neuróza? Čo môže študentom pomôcť pri prekonávaní nepríjemnej nálady, ktorá súvisí s blížiacim sa pondelkom?

Odstrániť návaly smútku či zmeny nálad môžeme aj tým, že sa už od skorého rána nastavíme pozitívne. Dlhé prevaľovanie v posteli až do obedných hodín sa preto veľmi neodporúča, pretože z celého voľného dňa vám tak zostane naozaj len malý kúsok.

Skoré vstávanie odporúčajú odborníci v boji proti nedeľnej depresii. Pretože v jesennom a zimnom období sa stmieva oveľa skôr, vplýva aj počasie na zmeny nálad. Na druhej strane, ak si urobíme už nedeľné dopoludnie krásne a využijeme ho na mnohé aktivity s našimi blízkymi, chvíle oddychu si môžeme tak ušetriť práve na neskoré popoludnie, kedy už je vonku tma a vnútri atmosféra na príjemné večery.

Odborníci tvrdia, že mladí ľudia začínajú trpieť depresiami alebo nedeľnými neurózami práve počas strednej školy – väčšinou od 15. roku života. Dôvodom týchto nepríjemných pocitov a nálad je aj tlak povinností a úloh, ktoré ich v škole nasledujúci deň čakajú. Rovnako môžu byť dôvodom aj nedokončené alebo nesplnené úlohy, ktoré mali počas víkendu urobiť.

Ako môžu študenti prekonať nedeľný stres z pondelka? Prinášame vám zopár tipov:

  • Vstaňte skôr – nedeľné vyspávanie až do obeda vám v depresii nepomôže. Samozrejme, že platí aj výnimka, kedy je vylihovanie v posteli na nezaplatenie, nemalo by však byť pravidlom. Pocit, že ste počas dňa stihli urobiť niečo pre seba, vám pomôže prekonať smutnú náladu z toho, že už zajtra ráno vás čakajú školské povinnosti
  • Nedeľný stereotyp zabíja dobrú náladu – každé nedeľné poobedie si naplánujte rôzne aktivity. Raz to môže byť návšteva kina či divadla, inokedy zas choďte navštíviť rodinu alebo priateľov. Venujte sa športom alebo záľubám, navštívte zaujímavé miesta
  • Prechádzky na čerstvom vzduchu – zmena prostredia vám určite pomôže a vyberte sa na spoločnú prechádzku. Čím viac vás bude, tým veselšie vám bude
  • Po celodenných aktivitách a rušnom dni si naplánujte na neskoré poobedie alebo večer príjemný relax – vyberte sa napríklad na plaváreň, do sauny, do wellnesu.

A nezabudnite sa od rána nastaviť na „pozitívnu vlnu“. Ak deň začnete s negatívnymi myšlienkami, pravdepodobne sa vám ho podarí ukončiť v podobnom duchu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#stredoškoláci #nedeľná neuróza #depresia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk