Poradňa: Ako učiť dieťa s peniazmi?

Hospodárenie s finančnými prostriedkami je určitá zručnosť, ktorú si dieťa potrebuje osvojiť už s nástupom do školy.

24.08.2012 16:34
Poradňa: Ako učiť dieťa s peniazmi?

Preto je vhodné začať najprv s vreckovým v hotovosti. Aby sa naučilo rozpoznávať mince a bankovky.

Iné výdavky majú žiaci na prvom stupni a druhom a iné zase stredoškoláci. Preto treba dávať deťom na prvom stupni základnej školy vreckové 1 – 2 eurá týždenne, žiakom na druhom stupni by malo stačiť 3 až 5 eur.

Niektoré deti od 8 do 10 rokov však majú viaceré mimoškolské aktivity, presúvajú sa za nimi verejnými dopravnými prostriedkami a niekedy pravidelne, inokedy neplánovane môžu potrebovať určitú sumu peňazí. Karta k účtu túto situáciu elegantne rieši, zvlášť, ak sú aj rodičia zvyknutí väčšinu výdavkov uhrádzať bezhotovostne.

Dieťa od 8 rokov môže mať bankovú kartu buď k svojmu účtu, alebo k účtu rodiča. Samozrejmosťou je nastavený denný limit a mesačný pre výber a platby kartou. Všetky banky majú v ponuke bankové karty pre deti. A to buď k samostatnému účtu pre mladých od 15 rokov, alebo majú v ponuke samostatné karty k účtu rodičov. V dnešnej dobe je vhodné, aby už stredoškolák mal svoj účet v banke, keď ho môže mať zadarmo alebo s minimálnym poplatkom. Na to, aby mohol využiť všetky výhody, stačí pravidelný vklad 10 eur mesačne. Väčšina rodičov priebežným, nekontrolovaným dávaním „drobných“ túto sumu určite prekročí.

Menšie deti môžu mať svoj účet napr. v ČSOB dokonca od narodenia – program Sloník vo viacerých modifikáciách, v OTP banke READY konto od 6 rokov (do 31. 8. 2012 prebieha súťaž Naučme sa sporiť), v PRIMA banke AXION účet od 10 rokov. Vo VÚB a Volksbank môžu rodičia zriadiť pre svoje deti podúčet k svojmu bežnému účtu. V každom prípade zmluvu o účte podpisujú až do plnoletosti detí ich zákonní zástupcovia.

Radila: Mária Hankociová zo spoločnosti Salve Finance
Foto: SHUTTERSTOCK