Vysokoškolákov na mizine zachráni zabudnutý fond

Študentský pôžičkový fond má milióny eur, ktoré nemá komu dať. Vysokoškoláci ani v čase krízy nežiadajú o pôžičky, hoci štát ich núka s výhodným úrokom. Dôvodom je, že mnohí študenti o ňom ani netušia.

01.08.2009 10:00
študent, kniha, dievča Foto:
V posledných rokoch má študentský pôžičkový fond viac peňazí ako študenti žiadajú.

„Očakávame viac žiadostí o pôžičku, keďže kríza zvyšuje počet nezamestnaných rodičov a študentom dáva menšie šance pracovať počas prázdnin,“ povedal šéf fondu Ľubomír Zburín. Pripravených majú šesť miliónov eur.

Ako získať pôžičku
sú štyri druhy pôžičiek – 1 327 eur, 995 eur, 663 eur a 331 eur ročne
žiadateľom môže byť študent denného aj externého štúdia
žiadosť treba stiahnuť zo stránky spf.sk
prvú polovicu peňazí dostane študent v decembri, druhú vo februári
ZDROJ: ŠPF

V posledných rokoch má fond viac peňazí, ako študenti žiadajú. Vlani požičal len 1,3 milióna eur, dva milióny zostali nevyužité. „Každý študent, ktorý o pôžičku požiadal a spĺňal podmienky, dostal ju,“ priznala hovorkyňa rezortu školstva Dana Španková.

Keďže fond má dostatok peňazí, kritériá pre študentov zmiernili. Žiadať môžu tí, ktorí študujú na prvej vysokej škole, potrebujú jedného ručiteľa.

Pod nízky záujem o pôžičky sa zrejme podpísala neinformovanosť. „Prvýkrát o tejto možnosti počujem,“ povedala vysokoškoláčka Mária Hudáková.

Najviac pôžičiek končí u študentov z východného Slovenska. „Je to predsa len chudobnejší región,“ dodáva Zburín. Vo fonde sa minulý rok zadlžili najmä študenti Univerzity Komenského v Bratislave a Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Fond existuje od 90. rokov, požičiava za ročný úrok len tri percentá. V súčasnosti je druhé kolo podávania žiadostí, vysokoškoláci ich musia poslať do 10. októbra svojej fakulte. Peniaze sa vracajú až po doštudovaní, študent ich môže minúť, na čo chce. Pôžičky sa štandardne splácajú desať rokov. Kto si iba raz požičia 1 327,76 eura, mesačne bude splácať 14,60 eura.