Vysokoškoláci majú svojho prvého ombudsmana

Slovenskí vysokoškoláci majú po prvýkrát v histórii svojho ochranu práv. Stal sa ním Rastislav Kaššák.

27.02.2012 06:47
Diplom, škola Foto:
Ilustračné foto

Študenti sa na neho budú môcť obrátiť, keď sa napríklad dostanú do nepráva na skúške alebo budú potrebovať poradiť v administratívnych záležitostiach.

Študentského ombudsmana zvolila v tajnej voľbe výberová komisia vo štvrtok (23.2.), predstavený bol počas sobotňajšieho (25.2.) zasadnutia Valného zhromaždenia Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) v Bratislave. Kaššáka volili zástupcovia ŠRVŠ, ministerstva školstva a Slovenskej rektorskej konferencie.

„Primárnou úlohou študentského ombudsmana bude najmä chránenie právneho a sociálneho postavenia študentov, aktívna pomoc pri riešení problémov spojených so štúdiom, ako i spolupráca s predstaviteľmi slovenskej legislatívy a organizácií pôsobiacich v oblasti školstva u nás a v zahraničí,“ povedal predseda ŠRVŠ Juraj Tilesch. Myšlienku zriadiť úrad ochrancu práv študentov rada prebrala od svojich poľských kolegov, kde tento model funguje už desať rokov.

O post študentského ochrancu práv prejavilo záujem asi 20 uchádzačov, do užšieho výberu prešlo sedem z nich. Od záujemcov sa vyžadovalo napríklad právnické vzdelanie, jazykové schopnosti, skúsenosť z pôsobenia v akademickom senáte či študentskej rade, avšak hlavne znalosti legislatívy z oblasti školstva, z ekonomickej a sociálnej oblasti a ich praktická aplikácia pri kreovaní či pripomienkovaní fungovania akademickej samosprávy.

ŠRVŠ začala projekt realizovať po dohode s predstaviteľmi rezortu školstva v druhej polovici roka 2011. Študenti dostali na realizáciu projektu vlani od ministerstva asi 3000 eur. „Prostriedky budú slúžiť na otvorenie kancelárie a väčšina čiastky pôjde na mzdy toho človeka,“ povedal koncom minulého roka pre TASR Tilesch. Študenti svojho ombudsmana nájdu v priestoroch Ústavu informácií a prognóz školstva v Bratislave.