KDH: Stredné školy by mali učiť to, čo žiadajú firmy

Absolventom, ktorých poškodil štát zlým vzdelaním, by pomohli eurofondy na odvodové prázdniny, tvrdí Miloš Moravčík z KDH.

29.06.2013 13:22
robotník, práca, Foto:
Ilustračné foto
debata (17)

Na stredných školách by sa malo podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka učiť to, čo požadujú zamestnávatelia. Nech študenti stredných a vysokých škôl trávia časť školského roka priamo v podnikoch a organizáciách, kde môžu získať potrebné zručnosti, bolo by to najlepšie, uviedol. Tu by na motiváciu firiem pomohli aj eurofondy.

„Absolventom, ktorých poškodil štát zlým vzdelaním, by zase pomohlo využitie eurofondov na odvodové prázdniny. Stali by sa tak pre zamestnávateľov zaujímavejšími a mohli by dodatočne získať potrebnú prax,“ konštatoval.

Pre vládu by malo byť podľa Moravčíka prvoradé lepšie využívanie peňazí, ktoré na riešenie nezamestnanosti mladých máme k dispozícii už teraz. „Na zamestnanie by mala pripravovať hlavne škola. V rozpočte ministerstva školstva je takmer dva a pol miliardy eur ročne. Žiaľ, v súčasnosti štát neplatí školám za to, aby pripravovali študentov na zamestnanie, ale za to, aby učili podľa osnov často odtrhnutých od potrieb praxe,“ zdôraznil s tým, že výsledkom je, že každý tretí mladý človek na Slovensku je nezamestnaný.

Pri nových eurofondoch podľa podpredsedu KDH hrozí, že opäť viac pomôžu vyvoleným podnikom ako mladým nezamestnaným. Deje sa tak aj teraz. „Ministerstvo hospodárstva sa chystá platiť v prepočte 100 000 eur na 1 vytvorené pracovné miesto. Štát by za tieto peniaze mohol vyplácať zamestnancovi 10 rokov priemernú mzdu, od podnikateľov sa však očakáva udržateľnosť miesta len päť rokov. Ministerstvo práce sa zase chváli vytvorením 8 000 pracovných miest. Ide však len o umelé miesta, pri ktorých sa budú z eurofondov rok preplácať mzdy a pol roka na to môžu firmy zamestnancov prepustiť,“ dodal Moravčík.

17 debata chyba