O akých absolventov majú záujem firmy?

S akými vyštudovanými odbormi sa dá lepšie uplatniť na pracovnom trhu? Absolventom ktorých vysokých škôl a fakúlt dávajú zamestnávatelia prednosť? Informácie o tom zbiera napríklad internetový portál Profesia.sk, ktorý pomáha sprostredkovať prácu prostredníctvom inzerátov.

11.02.2019 06:00
VS, dievca knihy Foto:
Životopis uchádzačov s umeleckým vzdelaním si na internetovej stránke prezreli len zhruba dvaja zamestnávatelia.

Denne túto webstránku navštívi vyše 100-tisíc ľudí a v databáze má aj takmer 65-tisíc životopisov, z ktorých si zamestnávatelia môžu vybrať tých, ktorým ponúknu prácu.

Spoločnosť Profesia zostavila rebríček verejných vysokých škôl a fakúlt už po jedenásty raz. Umiestnenie závisí od toho, koľko zamestnávateľov si prehliada životopisy absolventov, ktoré zverejnili na pracovnom portáli. Rebríček teda nehodnotí úroveň vzdelania, ale všíma si uplatnenie absolventov na trhu práce.

Zaujímavé je, že čoraz menej firiem v inzerátoch vyžaduje prax na pracovnej pozícii či v odbore. V roku 2017 tak bola pre absolventov vhodná viac ako tretina z celej ponuky na webstránke Profesia.sk.

Obdobie, keď na trh práce prichádzajú absolventi, prináša na tento portál najviac ponúk v roku. V máji 2017 išlo dokonca o najúspešnejší mesiac v 21-ročnej histórii spoločnosti, keď firmy zverejnili vyše 26 900 inzerátov. Historicky druhým najúspešnejším bol jún 2017 s 25 067 in­zerátmi.

Firmy na Slovensku mali v roku 2017 najväčší záujem o absolventov odborov spojených s informatikou. Jeden životopis takého uchádzača si pozrelo v priemere asi osem zamestnávateľov. V priemere viac ako päť firiem zaujali tiež životopisy absolventov strojárstva, ekonomiky, techniky, stavebníctva a spoločenských vied. Na konci tohto poradia skončili absolventi umeleckých odborov.

Pokiaľ ide o vysoké školy, viac ako sedem pozretí životopisu dosiahli v najnovšom rebríčku iba absolventi Ekonomickej univerzity, ktorá tak obhájila prvenstvo z predchádzajúceho roka. Dôvodom jej úspechu môže byť najmä to, že ekonómovia, účtovníci či mzdoví pracovníci sú dnes potrební v každej firme bez ohľadu na druh podnikania. Ekonomická univerzita tak porazila všetky technické vysoké školy, ktoré skončili na ďalších troch priečkach.

Na druhom mieste sa umiestnila Slovenská technická univerzita, za ňou Technická univerzita v Košiciach a na štvrtom mieste Žilinská univerzita. V Top 10 sa najväčší posun nahor podaril Univerzite Komenského a Univerzite Mateja Bela, keď si obe školy polepšili oproti predošlému rebríčku o dve priečky. Najväčší prepad zaznamenala Trenčianska univerzita A. Dubčeka, ktorá klesla o tri miesta.

Najžiadanejší absolventi podľa záujmu o ich životopisy

Rebríček podľa univerzít

Absolvovaná univerzita priemerný počet pozretí životopisu
Ekonomická univerzita v Bratislave 7,6
Slovenská technická univerzita v Bratislave 6,7
Technická univerzita v Košiciach 6,3
Žilinská univerzita 5,8
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre 5,4
Univerzita Komenského v Bratislave 5
Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici 4,9
Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave 4,8
Trenčianska univerzita A. Dubčeka 4,8
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre 4,1

Rebríček podľa fakúlt

Fakulta priemerný počet pozretí životopisu
Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave 8,5
Fakulta hospodárskej informatiky EU v Bratislave 8,4
Fakulta elektrotechniky a informatiky TU v Košiciach 7,9
Strojnícka fakulta Žilinskej univerzity 7,7
Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave 7,7
Národohospodárska fakulta EU v Bratislave 7,7
Fakulta medzinárodných vzťahov EU v Bratislave 7,6
Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity 7,5
Strojnícka fakulta STU v Bratislave 7,5
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave 7,3
Zdroj: Profesia. Pozn.: Údaje sú z roku 2017.

Najžiadanejšie študijné odbory podľa záujmu o životopisy

informatika, strojárstvo, ekonomika, technika, stavebníctvo, spoločenské vedy, filozofia, právo, prírodné vedy