Mária Čírová: Mojou triednou bola mama a nikomu to neprajem

Speváčka sa ocitla v triede svojej mamy, čo prinášalo občas aj úsmevné momenty.

19.09.2014 00:00
Mária Čírová
Speváčka Mária Čírová.

Speváčka Mária Čírová pochádza z učiteľskej rodiny. „Moja mama učila na prvom stupni a ako tretiačka som sa dostala dokonca k nej do triedy. A to naozaj nikomu neprajem,“ spomína s úsmevom. Žiadna protekcia nehrozila, skôr naopak. „Bola som pod maminým drobnohľadom a doma panovala tvrdá disciplína. Poctivo som sa pripravovala na všetky predmety.“ Skutočnosť, že bola v triede svojej mamy, však priniesla aj úsmevné zážitky. „Spomínam si, ako som sa vždy hlásila, keď som niečo vedela. A mama ma nevyvolala, čo ma nahnevalo. Tak som na ňu občas kričala: ‚Mami, mami, čo ma nevidíš, ja sa hlásim‘.“ No mama jej na to odpovedala: „Ale ja viem, že si pripravená. Veď sme sa včera večer spolu učili.“

Hoci rodičia plánovali, že pôjde na gymnázium, Mária mala iné plány. „Presadila som si konzervatórium v Bratislave. Milovala som hudbu a tou školou som si splnila sen,“ hovorí. Navyše ju potešilo, že na umelecky zameranej škole nebola matematika. „Na základnej škole som bola jednotkárka, ale z matematiky mi na vysvedčení vždy svietila dvojka. A nedalo sa s tým nič robiť, matematika ma nebavila.“

Na konzervatóriu študovala hudobný odbor, klavír. „Musím povedať, že tam ani nebol predmet, ktorého by som sa bála. Dokonca ma bavili aj teoretické predmety, ako napríklad dejiny hudby. Vďaka škole som sa dostala medzi hudobníkov a to ma veľmi napĺňalo. Takže môj výber školy sa ukázal ako správny.“